× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Jak odpowiednio dobrany materac wpływa na nasze zdrowie?

Jak odpowiednio dobrany materac wpływa na nasze zdrowie?

Rano budzisz się zmęczony z obolałym kręgosłupem? Powodem może być niewłaściwie dopasowany do Twoich potrzeb materac. Przeczytaj, jak dobrać materac, aby każdej nocy zapadać w regenerujący, odżywczy sen.

Liczy się nie tylko sen, ale również jego jakość

Sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie. Niedobór snu lub jego kiepska jakość powoduje szereg zaburzeń w organizmie. Już po jednej nieprzespanej nocy znacząco zmienia się gospodarka hormonalna: w zwiększonych ilościach wydzielany jest kortyzol, czyli hormon stresu. Jednocześnie spada poziom dopaminy i serotoniny, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie psychiczne. 

Gdy przez dłuższy czas jesteśmy pozbawieni regeneracyjnego snu, spada wydajność układu immunologicznego i metabolizmu. Jesteśmy bardziej podatni na infekcje, ale również poważniejsze choroby, takie jak te atakujące układ krwionośny.

Czym jednak jest regeneracyjny sen? W czasie nocnego wypoczynku przechodzimy płynnie między dwoma fazami snu: NREM oraz REM. Zdrowy wypoczynek składa się z 4-6 takich cykli. Każdy z nich trwa średnio 90-120 minut. Jak łatwo policzyć, powinno się spać około 7-9 godzin, aby w pełni się zregenerować. Jeśli cokolwiek będzie zaburzać przebieg powyższego schematu snu, wypoczynek nie będzie w pełni odżywczy.

Związek między materacem a zdrowiem kręgosłupa

Na to, czy się wysypiamy, może wpływać wiele kwestii. Rodzaj spożytego przed snem posiłku i wypitych napojów, aktywność fizyczna, stopień zestresowania. Bardzo istotnym czynnikiem jest również podłoże, na którym śpimy. Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac może negatywnie wpływać na jakość snu, a także zdrowie naszego kręgosłupa.

Odpowiednio dopasowany materac do spania podpiera kręgosłup, umożliwiając mu zachowanie fizjologicznych krzywizn. Zbyt miękki materac sprawia, że cięższe fragmenty ciała, np. pośladki, silniej zapadają się w głąb materaca, co sprawia, że ciało w czasie snu przyjmuje pozycję V. Z kolei zbyt twardy materac może powodować dolegliwości bólowe powodowane nadmiernym napięciem mięśni.

Przy nieodpowiednio dobranym materacu rano budzimy się z obolałym ciałem. Tymczasem sen na dobrze dopasowanym do naszego ciężaru i sylwetki materacu pomaga w regeneracji całego ciała, w tym kręgosłupa. Warto wiedzieć, że w czasie wypoczynku powinny zwiększać się przestrzenie między dyskami kręgosłupa, które nabierają podczas snu wody. W całym organizmie dochodzi do procesów naprawczych, również w układzie kostno-szkieletowym. Jeśli nie będą one miały szansy zachodzić lub będą niepełne, szybko to odczujemy – zazwyczaj już o poranku. 

Rola materaca w poprawie jakości snu

Dobry materac ma pozytywny wpływ na sen i regenerację organizmu zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących z powodu różnorodnych schorzeń, w tym kręgosłupa. Pomaga wydłużyć fazę głębokiego snu, zapobiega częstemu wybudzaniu się w nocy, zmniejsza napięcie mięśniowe w całym organizmie i zapewnia optymalne podparcie dla całego ciała, sprzyjając rozluźnieniu i zwiększając efektywność przebiegających fizjologicznie procesów naprawczych.

Jak dopasować materac do indywidualnych potrzeb?

Dobór materaca powinien być warunkowany masą ciała, wzrostem i ewentualnie występującymi problemami zdrowotnymi. Należy wziąć pod uwagę stopień twardości materaca, rodzaj materiału wykorzystanego do produkcji wsadu, jak i pokrowca. 

Najpopularniejszym rozwiązaniem są specjalistyczne pianki, a także nowoczesne systemy sprężynowe.  Materace piankowe doskonale się adaptują do różnorodnych potrzeb i są częstym wyborem par, w których występuje duża różnica w masie ciała. Przykładowo, materac piankowy 190×200 cm daje maksymalny komfort dla obojga, a zmiana pozycji jednej osoby zupełnie nie wpływa na poruszanie się powierzchni materaca. 

Z kolei materace ze sprężynami kieszeniowymi to najbardziej zaawansowane rozwiązanie polecane wszystkim poszukującym doskonałej jakości podłoża do spania o wysokiej sprężystości, ale podwyższonej twardości. To, czy lepiej wybrać materac piankowy czy sprężynowy jest kwestią bardzo indywidualną: warto przetestować parę rozwiązań i zasięgnąć opinii specjalistów, aby samodzielnie podjąć ostateczną decyzję.

Nowoczesne materace wykonane są z hipoalergicznych materiałów, które nie sprzyjają rozwojowi kolonii roztoczy i mogą być użytkowane przez długi czas. Pokrowce do takich materacy zazwyczaj szyte są z materiałów oddychających, zapewniających optymalną wentylację. Mogą też być ściągane do prania, aby zachować maksimum higieny.

Testowanie materaca przed zakupem

Zazwyczaj materac wybieramy na długie lata. A ponieważ nie jest to mała inwestycja, zawsze warto dobrze swój wybór przemyśleć i sprawdzić. Niektóre sklepy, takie jak firma Materazzi oferują możliwość przetestowania wybranego rozwiązania przez 30 dni przed zakupem.

Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy lepiej będzie się nam spało na bardziej miękkiej powierzchni, jest materac nawierzchniowy 140×200 lub w innym, dopasowanym do łóżka rozmiarze. Miękka nakładka na materac sprawdza się także jako rozwiązanie dla gości, aby zwiększyć komfort korzystania z salonowej sofy rozkładanej.

Podsumowując, rola dobrego materaca dla zdrowia kręgosłupa i ogólnego samopoczucia jest nie do przecenienia. Jeśli zależy nam na regeneracyjnym wypoczynku, warto sprawdzić, czy nasz materac jest dopasowany do naszych potrzeb.