× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Zerwany mięsień dwugłowy uda – objawy i dalsze postępowanie

zerwany mięsień dwugłowy uda

Mięsień dwugłowy jest jednym z największych mięśni kończyny dolnej zlokalizowanym w tylnej części uda. Podstawowe funkcje mięśnia dwugłowego to utrzymywanie równowagi ciała i umożliwienie ruchów kończyny dolnej takich jak: zginanie stawów kolanowego i biodrowego, rotowanie kolana na zewnątrz, rotowanie i przywodzenie uda oraz unoszenie i obniżanie miednicy. Do kontuzji mięśnia najczęściej dochodzi w wyniku urazów podczas treningu lub w trakcie wykonywania czynności codziennych. Kontuzje mają charakter stłuczenia, naciągnięcia, naderwania lub zerwania mięśnia i podobne przyczyny o różnym nasileniu. Najczęściej są to: pojedyncze urazy, sumowanie mikrourazów, przeciążenia fizyczne, gwałtowny ruch bez odpowiedniej rozgrzewki, stłuczenia, zmiażdżenia, przecięcia mięśni, konsekwencje niektóry chorób, skutki aplikacji sterydów, stosowanie środków anabolicznych. Zerwanie mięśnia dwugłowego to uraz polegający na całkowitym przerwaniu ciągłości wszystkich lub prawie wszystkich włókien mięśniowych oraz naczyń krwionośnych i niewielkich nerwów. Skutkiem jest utrata kontroli nad mięśniem, nie ma możliwości jakiegokolwiek ruchu i odczuwalny jest bardzo silny ból.

Objawy urazów mięśnia dwugłowego

Objawy urazu mięśnia dwugłowego uda różnią się w zależności od intensywności urazu. Stłuczenie to uszkodzenie głównie tkanki podskórnej i naczyń krwionośnych. Naciągnięcie mięśnia to zerwanie mniej niż 5% jego włókien, powodujące stan zapalny. Spowodowane może być gwałtownym ruchem, przeciążeniem, rozciągnięciem lub uderzeniem w napięty mięsień. Naderwanie to zerwanie ponad 5% włókien mięśnia powodujące ostrzejszy stan zapalny, ból i ograniczenia zakresu ruchu. Występuje w podobnych okolicznościach, jednak przy większym obciążeniu mięśnia. Mogą pojawić się skurcze i wgłębienie w uszkodzonym miejscu przy jednoczesnym zgrubieniu wokół urazu. Zerwanie mięśnia dwugłowego uda to najpoważniejszy uraz oznaczający przesunięcie względem siebie, przerwanie wszystkich włókien a wraz z nimi naczyń krwionośnych i nerwów. Zerwaniu mięśnia dwugłowego najczęściej towarzyszy charakterystyczny dźwięk podobny do chrupnięcia. Pojawia się bardzo silny, „rozrywający” ból zlokalizowany z tyłu uda, obrzęk i tkliwość mięśnia. Na skutek krwawienia wewnętrznego w obrębie mięśnia powstaje krwiak, wzrasta ciepłota skóry. Poszkodowany traci kontrolę nad mięśniem, ograniczony lub całkowicie niemożliwy jest ruch kontuzjowaną kończyną.

Postępowanie po zerwania mięśnia dwugłowego

Bezpośrednio po urazie należy zastosować metodę RICE (reset, ice, compression, elevation), czyli: odpoczynek, przerwanie aktywności, ograniczenie ruchu wywołującego ból; zastosować zimne okłady na obrzęk, zmniejszające ból; delikatnie uciskać obszar bólu; unieść kontuzjowaną kończynę w celu poprawy krążenia. Sposób leczenia, po wykonaniu badania USG ustala lekarz. Lekkie kontuzje jak stłuczenia czy naciągnięcia mięśnia leczy się zachowawczo, ograniczając aktywność i stosując leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Można wprowadzić zabiegi fizjoterapeutyczne. W trudnych przypadkach zerwania mięśnia konieczny może być zabieg chirurgiczny. W klinice ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center wykonywane są wszystkie procedury medyczne, poczynając od konsultacji, diagnozowania urazów, operacji i rehabilitacji i badaniach funkcjonalnych związane z leczeniem urazów mięśni. Klinika wprowadza innowacyjne terapie, które wspomagają procesy regeneracji uszkodzonych tkanek i przyśpieszają powrót do aktywności.

Dowiedz się więcej: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/lokiec/uszkodzenie-obwodowego-przyczepu-sciegna-miesnia-dwuglowego/