Czy warto pójść na psychoterapię?
Zastanówmy się, czy ważniejszym od tytułowego pytania nie jest kwestia: „Czy chcę taką pomoc przyjąć?”. Wiele osób ma opory przed terapią. Boją się o własną opinię przed sobą samym („Jak to ja sobie nie radzę?”), zdanie innych („tylko świry chodzą do psychologa”), reakcję rodziny, lub po prostu się boją. Bywa ciężkie powiedzenie sobie, że potrzebuję pomocy. Z powodu wychowania zwłaszcza dla mężczyzn nie jest to łatwe. W artykule spojrzymy na przypadki, gdy warto zastanowić się nad wizytą u psychologa. Czasem jest to wręcz koniecznością.
Ważne pytania
Być może od jakiegoś czasu, gdzieś w głowie świta Ci myśl o pójściu na psychoterapię, jednak coś wewnętrznie powstrzymuje. Pamiętaj, że psychoterapia nie jest wstydliwą i „nienormalną” sprawą. Jeśli bolą nas plecy, idziemy do ortopedy i fizjoterapeuty. Jeśli szwankuje nam serce, szukamy najlepszego kardiologa. Dlaczego jednak, gdy mamy problem z psychiką. Wiele osób mówi po prostu: „musisz wziąć się w garść?” Jakoś nikt tak nie mówi komuś, kto ma problemy z nerkami i powinien iść do nefrologa…
Kiedy powinniśmy się zastanowić nad psychoterapią?
Jest wiele rzeczy, które powinny nas zaniepokoić. Człowiek zarazem to niesamowicie odporna, jaki bardzo delikatna istota. Kiedy zatem pomyśleć o pomocy psychologicznej?
- Jeśli mamy zdiagnozowaną chorobę psychiczną lub zaburzenie,
- kiedy nasi bliscy mówią nam, że nadużywamy alkoholu, leków, sięgamy po substancje psychoaktywne,
- kiedy często kłócimy się z partnerem/partnerką,
- kiedy w naszym domu występuje przemoc – słowna, fizyczna,
- kiedy nie potrafimy z powodu samopoczucia wykonać najprostszych rzeczy,
- kiedy czujemy się stale smutni i/lub płaczliwi,
- jeśli mamy niskie poczucie wartości,
- jeśli nie umiemy poradzić sobie ze wspomnieniami i przeżyciami z przeszłości,
- jeśli nie przepracowaliśmy przeszłości, będąc wcześniej w rodzinie przemocowej, alkoholowej, trudnym związku,
- jeśli przeżyliśmy traumę (np. nagła śmierć bliskich, wypadek, niepełnosprawność, molestowanie),
- często wpadamy w skrajne stany emocjonalne,
- jeśli w naszym związku/rodzinie pojawiają się trudności, z którymi nie umiemy sobie poradzić i chcemy lepiej rozumieć drugą stronę,
- kiedy nasze życie seksualne nas nie satysfakcjonuje, mamy problemy w tej materii, nasze zachowania seksualne nas niepokoją (w tych wypadkach pomyślmy nad terapeutą- seksuologiem)
- I wiele innych niewymienionych w tym artykule…
Jak uzyskać pomoc? Psychoterapia, psychoterapia online
Istnieje wiele form pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Począwszy od szpitali, a skończywszy na poradach online. Znajdziemy terapeutów pracujących w przychodniach, placówkach medycznych, gabinetach, ośrodkach terapii uzależnień. Wybór jest szeroki. Ostatnimi czasy (w związku z pandemią) rozwinęła się także branża porad telefonicznych i przez łącze internetowe (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/psycholog-online/). Ta ostatnia opcja jest bardzo korzystna zwłaszcza dla osób, które z powodów warunków domowych, psychicznych, fizycznych (np. niepełnosprawność) lub braku czasu albo terapeuty w okolicy, nie mogą pójść do gabinetu.
Porada online jest też dobrą opcją, jeśli się zastanawiamy czy w ogóle przystąpić do terapii. Możemy wtedy podczas konsultacji zadać pytanie, czy terapia (i ew. jaka jej forma) pomoże nam poukładać życie. Niczym się nie zobowiązujemy, a jeśli wolelibyśmy jednak spotykać się później „na żywo”, nic nie stoi na przeszkodzie zmienić formę, lub korzystać z obu – np. gdy potrzebujemy regularności a od czasu do czasu musimy wyjeżdżać w delegacje.