Jak obliczyć prawidłową kaloryczność diety pudełkowej? – kalkulator i podstawowe wzory
Zamierzasz skorzystać z usług cateringu dietetycznego? Pamiętaj, że podstawą optymalnej diety jest odpowiednio dobrany bilans kaloryczny. Korzystanie z tego typu usługi ma więc sens wyłącznie wtedy, kiedy odpowiednio dobierzesz kaloryczność diety do swoich potrzeb. Nie wiesz jak to zrobić? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź nasze wskazówki.
Kaloryczność diety pudełkowej – najważniejsze czynniki
W celu oszacowania dziennego zapotrzebowania energetycznego trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- płeć,
- wiek,
- wzrost,
- wagę,
- wykonywany zawód,
- rodzaj podejmowanych aktywności fizycznych.
Wszystkie te informacje pozwolą obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie, co w konsekwencji pozwoli dobrać odpowiednią dietę. Zdecydowanie mniejsza kaloryczność będzie bowiem potrzebna w przypadku osoby o siedzącym trybie pracy i życia, niż w przypadku osoby, która wykonuje pracę fizyczną i regularnie trenuje.
Kaloryczność diety pudełkowej a cel
Równie ważnym czynnikiem w określaniu dziennego zapotrzebowania energetycznego jest cel diety. Zupełnie inna kaloryczność będzie dedykowana osobom, które chcą zredukować masę ciała, niż osobom którym zależy na jej wzroście. Dzienne zapotrzebowanie na kalorie będzie także inne w przypadku osób, które chcą jedynie zdrowo się odżywiać i utrzymać aktualną wagę.
Dieta z dostawą do domu a kalkulator zapotrzebowania energetycznego
Aby poznać dzienne zapotrzebowanie na kalorie, należy skorzystać z dwóch wzorów i obliczyć podstawowe wartości – PPM i CPM lub skorzystać z automatycznego kalkulatora.
Podstawowe wzory do obliczenia kaloryczności diety pudełkowej
Do wyliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego konieczne jest poznanie dwóch wartości:
- PPM (Podstawowa Przemiana Materii) – ilość kalorii niezbędna do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych.
Wzór PPM dla kobiet: 10 x masa ciała (kg) + 6,25 x wzrost (cm) – 5 x wiek – 161
Wzór PPM dla mężczyzn: 10 x masa ciała (kg) + 6,25 x wzrost (cm) – 5 x wiek + 5
- CPM (Całkowita Przemiana Materii) – ilość kalorii niezbędna do utrzymania aktualnej masy ciała.
Wzór CPM: PPM x współczynnik aktywności fizycznej PAL
Współczynnik aktywności fizycznej PAL określa się na podstawie poziomu aktywności fizycznej.
W przypadku osób chorych, niewstających z łóżka, wynosi on od 1,2 – 1,3. Osoby o niskiej aktywności fizycznej powinny przyjąć wartość 1,4, zaś o umiarkowanej aktywności wartość 1,6. Osoby aktywne powinny przyjąć wartość 1,75, zaś bardzo aktywne wartość 2. Osoby wyczynowo uprawiające sport powinny natomiast przyjąć wartość 2,2, – 2,4.
Wykonanie powyższych obliczeń pozwoli poznać dokładną wartość dobowego zapotrzebowania na kalorie. Osoby, które chcą schudnąć powinny odjąć od tej liczby 200-300 kcal. Dzięki temu można zdrowo chudnąć, bez obaw o efekt jo-jo. Osoby, którym zależy na wzroście masy ciała, powinny zaś dodać do uzyskanej wartości 200 – 300 kcal.
Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego – fit catering
Większość firm cateringowych oddaje do dyspozycji swoich klientów automatyczne kalkulatory https://bedietcatering.pl/kalkulator-kalorii/, które pozwalają w szybki sposób obliczyć kaloryczność diety. Wystarczy uzupełnić dane podstawowe, tj. płeć, wiek, wzrost, waga oraz podać informacje odnośnie wykonywanego zawodu, podejmowanych aktywności fizycznych i celu. Na tej podstawie system sam obliczy kaloryczność niezbędną do utrzymania aktualnej masy ciała lub osiągnięcia indywidualnego celu.