× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Zdalna Przychodnia – Recepta online

zdalna przychodnia

E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem recepty papierowej – mieści w sobie informacje związane z przepisanymi pacjentowi lakami. Zapisywana jest w systemie informatycznym. Do 8 stycznia bieżącego roku lekarze mogli wystawiać recepty papierowe, jak i elektroniczne, teraz obowiązuje tylko recepty elektroniczne, chyba że zdarzy się awaria systemu – lekarz wtedy ma obowiązek wystawienia recepty papierowej. 

Wystawianie e-recepty i zapisywanie jej w systemie informatycznym 

Jedna e-recepta może zawierać jeden produkt leczniczy. Łączenie e-recept jest możliwe – tworzą się wtedy tzw. Recepty zbiorcze (pakiety recept), które zawierają w dobie maksymalnie pięć e-recept. Położne czy pielęgniarki mogą zapisać na jednej e-recepcie 180-cio dniowy okres stosowania danego leku, zaś lekarz lub lekarz stomatolog – 360-cio. Farmaceuci od 01.04.2020 r. mogą wystawiać farmaceutyczną e-receptę tylko wtedy, kiedy zdrowie pacjenta jest zagrożone. Leki na 180 dni kuracji – tyle jednorazowo może wykupić pacjent. Resztę będzie musiał wykupić późniejszym terminie. Recepta online wystawiana jest także przez internet.

W jaki sposób zrealizować swoją e-receptę? 

Są dwa sposoby, na jakie możemy otrzymać swoją e-receptę. Najpierw lekarz przepisuje i wystawia ci e-receptę w systemie, później: 

  1. Pierwszy sposób to otrzymanie sms-em czterocyfrowego kodu, który będziesz musiał przedstawić wraz ze swoim numerem PESEL w aptece, 
  2. Drugi sposób to otrzymanie mailem e-recepty mailem, w postaci pliku PDF – znajdować się w nim będzie kod kreskowy, który będziesz musiał pokazać w aptece.

Obowiązkiem lekarza jest wystawienie dla ciebie tzw. wydruku informacyjnego. Ma on obowiązek udostępnić ten dokument na każde zadanie pacjenta. Na owym wydruku nie widnieje ani podpis lekarza, ani też jego pieczątka – mimo to aptekarz musi sprzedać leki, które są zapisane na wydruku. W tym celu musi on sczytać dane z pokazanego mu wydruku.

leki

Jak dowiedzieć się, co znajduje się na twojej e-recepcie? 

  1. Musisz wejść na stronę gdziepolek.pl/sprawdz-erecepte.
  2. Wybierasz którąkolwiek aptekę, sprawdzasz, jakie konkretnie leki musisz zakupić. Twoja e-recepta nie zapisuje ani nie blokuje się w tej konkretniej aptece. Może być zrealizowana w późniejszym terminie i zakupiona w innej aptece. Apteka, w której sprawdziłeś swoją receptę nie będzie przetwarzała ani przechowywała Twoich danych. 
  3. Następnym krokiem jest wpisanie czterocyfrowego kodu z recepty oraz twojego numeru PESEL, lub zeskanowanie kodu kreskowego na wydruku PDF z pomocą kamery. 
  4. Po wykonaniu wszystkich kroków powyżej, sprawdź leki znajdujące się na e-recepcie, dostępność w wybranej na początku aptece, a nawet dokonaj rezerwacji.
leki

Podsumowanie 

E-recepty są bardzo przydatne – istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wydania ci złego leku czy też pojawienia się jakichkolwiek błędów formalnych. Dzięki niej, możesz wykupić leki nawet na okres 180 dni. Więcej informacji na temat e-recept przeczytasz na zdalnaprzychodnia.pl