Korekcja uszu — kto może się poddać temu zabiegowi chirurgii plastycznej?
Dla większości osób uszy są niezauważalną częścią ludzkiego ciała. Dopiero w momencie, gdy ich rozmiar lub kształt odbiega od standardów, stają się one przyczyną długoletnich kompleksów. Najlepszą metodą, żeby się ich pozbyć, jest chirurgiczna korekcja uszu. Na czym polega ten zabieg? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania plastyki uszu?
Korekcja małżowin usznych – na czym polega zabieg?
Korekcja uszu należy do dość prostych operacji. Doświadczony chirurg plastyk nie ma z tym zabiegiem najmniejszych problemów. Podczas operacji małżowin usznych wykonuje on niewielkie nacięcie tuż za uchem. Daje ono lekarzowi dostęp do chrząstki i pozwala na modelowanie ucha zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Podczas zabiegu korekcji małżowin usznych chirurg może skorygować ich kształt, wielkość oraz umiejscowienie. W niektórych przypadkach przeprowadza się także plastykę płatka ucha, na przykład po naderwaniu go przez kolczyk.
Korekcja uszu wykonywana jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. Oczywiście wszystko zależy od wielkości problemu. Zdarzają się operacje małżowiny usznej wykonywane w znieczuleniu ogólnym, których czas trwania jest dłuższy niż godzina.
Korekcja uszu – wskazania do operacji
Większość osób otoplastykę kojarzy z odstającymi uszami. Jest to najczęstszy powód wykonywania korekty uszu, szczególnie u dzieci, ale nie jedyny. Do tego typu operacji wskazań jest zdecydowanie więcej. Należą do nich rzadkie schorzenia, które niejednokrotnie sprawiają ból. Są to między innymi:
- wrodzony brak części małżowiny usznej,
- brak rozwiniętego ucha zewnętrznego,
- spiczasta górna część ucha,
- tzw. guzek Darwina, czyli pogrubienie chrząstki ucha (występuje u około 10% populacji),
- zniekształcenie ucha zewnętrznego powstałe w wyniku wypadku lub uprawiania sportów kontaktowych, np. ucho zapaśnika.
Korekta małżowin usznych – przeciwwskazania
Korekcja uszu to mało inwazyjny zabieg, jednak z punktu medycznego jest to operacja. W związku z tym istnieją przeciwwskazania do jej wykonania. Ich lista nie jest długa, ale są one istotne w perspektywie oczekiwanych rezultatów. Należą do nich choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, anemia, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze, a także ciąża oraz karmienie piersią. Przed zabiegiem stan zdrowia pacjenta powinien być dobry. Wszelkiego rodzaju infekcje wirusowe i bakteryjne również wykluczają z zabiegu. Można go wykonać dopiero po ich ustąpieniu. Otoplastyki nie wykonuje się także u dzieci poniżej 5 roku życia. Specjaliści uznają, że do tego czasu małżowiny uszne dzieci są jeszcze w fazie rozwoju. Ostatnią, ale nie mniej ważną przeszkodą jest tzw. bliznowiec, czyli skłonność do powstawania blizn.