Implanty zębowe – uzupełnienie braków w uzębieniu
Utrata zębów może być spowodowana przez wiele czynników, w tym przez zdarzenie losowe, chorobę lub zaniedbania w higienie. To sprawia, że coraz więcej osób rozważa zastosowanie implantu stomatologicznego. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet i w niektórych przypadkach wykonuje się ten zabieg w celach estetycznych. Jednak najważniejszy jest aspekt zdrowotny, ponieważ powstała luka po usunięciu zęba może mieć wpływ na funkcjonowanie pozostałych zębów.
Czym jest implant i dlaczego uzupełnia się ubytki
Implanty zębowe to kilkumilimetrowa śruba w kształcie stożka, która jest wykonana z tytanu lub cyrkonu. Taki implant umieszcza się w kości i zastępuje nią korzeń zęba. Do implantów mocuje się most lub sztuczny ząb nazywany implantokoroną. Co ciekawe, materiał z którego jest wykonana jest biokompatybilny. Uzupełnienie braków w uzębieniu to ważny proces, ponieważ w przypadku braku uzębienia, szczęka może zacząć się zapadać. Stwarza to kolejne komplikacje, bo sąsiedni ząb nie mając oparcia, zaczyna przesuwać się w kierunku luki po utraconym zębie. Może to tworzyć efekt domina.
Proces umieszczania implantu
Ilość wymaganego czasu jest zależna od zastosowanej metody. Może to trwać od kilku do kilkudziesięciu dni. Ważnym elementem jest również moment, w którym po usunięciu zęba realizowany będzie proces uzupełnienia. W sytuacji gdy ubytek powstał kilka lat temu, wstawienie implantu w takie miejsce może wiązać się z dodatkowym uzupełnieniem tkanki kostnej, co wpłynie na długość procesu leczenia. Natomiast gdy od momentu usunięcia zęba minęło kilka dni lub tygodni, nie będzie potrzebne wdrożenie procedury regeneracji kości, na której zostanie umieszczony implant. Istnieje wiele możliwości wykorzystania różnych metod osadzania implantu, dlatego wszystkie decyzje powinno się podejmować wspólnie z wykwalifikowanym stomatologiem.
Lekarz implantolog
Procedura implantacji zębów nie jest zabiegiem, który może przeprowadzić każdy dentysta. Zakładanie implantów wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Implantolog musi odpowiednio określić miejsce i głębokość umieszczenia śrub. Dlatego podczas wyboru kliniki warto wziąć pod uwagę doświadczenie kadry i zagadnienia technologiczne. Nie należy zapominać, że implant zębowy może służyć przez wiele lat – nawet 10, 20, 30.
Więcej informacji: https://klinikastomatologii.eu