× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Icd10.com.pl

Baza kodów chorób icd-10

Zaburzenia lękowe – informacje i możliwości leczenia

psychoterapia

Lęk jest jednym z najczęściej występujących objawów zaburzeń psychologicznych. Lęk można zakwalifikować jako stan emocjonalny, w którym dominuje uczucie silnego zagrożenia lub napięcia z powodu nieznanego, nierealnego źródła. To uczucie jest odpowiedzią organizmu na nieracjonalne zagrożenie. Jednak należy pamiętać, że zaburzenia lękowe to nie są tożsame z odczuciem strachu.

Czym są zaburzenia lękowe

Strach to powszechna emocja, która pełni ważną funkcję – chroni zdrowie i życie. Strach jest reakcją organizmu na realne zagrożenie, jakim jest na przykład skok do wody w niedozwolonym miejscu. Zaburzenia lękowe są obszerną grupą i w ich ramach można wyróżnić m.in.:

·       Fobia społeczna

·       Fobie specyficzne

·       Zespół lęku uogólnionego

·       Lęk paniczny z agorafobią lub bez agorafobii

·       Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

·       Zespół ostrego stresu i zespół stresu pourazowego

Czym są wywołane zaburzenia lękowe

Istnieje wiele czynników, przez które może być wywołany lęk. W szczególności są to czynniki związane ze zmianami w mózgu lub silnym stresem. Warto dodać, że podłożem zaburzeń lękowych mogą również okazać się zmiany w gospodarce chemicznej organizmu.

Zaburzenia lękowe znane dawniej jako nerwica lękowa, często są współwystępują z zaburzeniami depresyjnymi. Odróżnienie od siebie tych schorzeń może być trudne z uwagi na podobne objawy. Osoba, która cierpi na zaburzenia lękowe staje się nadpobudliwa i często cierpi na bezsenność. Lęki dotyczą tego co może się wydarzyć za chwilę, w przyszłości. Występuje związek pomiędzy zaburzeniami lękowymi a depresją.

Leczenie zaburzeń lękowych

W zależności od stopnia nasilenia zaburzenia są stosowane różne metody. Jedną z nich jest psychoterapia, która najczęściej odbywa się w nurcie poznawczo-behawioralnym. Psychoterapia polega na poznaniu przyczyn lęku i zmianie wyuczonych, dysfunkcyjnych zachowań.  Podczas psychoterapii warto zadbać o zmianę diety i trybu życia na takie, które wpłyną pozytywnie na zmniejszenie poziomu stresu. Niekiedy wystarczy drobna zmiana, której pacjent w danej chwili nie dostrzega, aby uzyskać poprawę. W takim przypadku rozmowa z psychoterapeutą jest kierunkiem wartym rozważenia.

W przypadkach fobii można zastosować tak zwaną ekspozycję. Jest to metoda, która polega na stopniowym zbliżaniu się do stresogennego bodźca lub pozostawienie chorego w sytuacji stresogennej przez coraz dłuższy czas. Ostatnim z elementów do rozważenia, jest informacja, że psychoterapia może wpłynąć na poczucie kontroli nad swoim życiem i poprawą jakości życia.

Więcej informacji: https://www.centrumdobrejterapii.pl