Odczulanie – immunoterapia alergenowa
Immunoterapia alergenowa, czyli potocznie odczulanie to w dzisiejszych czasach jedyna i skuteczna metoda leczenia alergii. Zadaniem metody odczulania jest stopniowe zmniejszanie reakcji danego organizmu na alergeny, które go uczulają. Stopniowo wycisza się daną alergię i łagodzi jej objawy, aż w końcu następuje całkowita eliminacja uczulenia. Nie zawsze odczulanie daje gwarancje na całkowite pozbycie się alergii, ale warto spróbować, bo jest to często wybawienie dla osób, które są uczulone na pyłki roślin, kurz czy jad owadów.
Wskazania do odczulania
To przede wszystkim alergia na jad owadów i alergia wziewna. Dolny wiek osoby odczulającej to pięć lat. We wcześniejszym etapie życia dziecka nie przeprowadza się takich zabiegów, ponieważ małe dziecko nie zawsze potrafi zgłosić niepokojące objawy, co staje się niebezpieczne. Ponadto u małych dzieci ciężko ustalić, co tak naprawdę powoduje alergię. Nie można odczulić osoby, która jest uczulona na konkretny składnik spożywczy.
Na czym polega odczulanie?
Odczulanie, jest to stopniowe zwiększanie tolerancji organizmu na uczulający alergen. Metoda stosowana podczas odczulania działa na zasadzie: substancja, która uczula, może pomóc wyleczyć uczulenie. Podczas zabiegów lekarz wstrzykuje do organizmu osoby uczulonej kilka kontrolowanych dawek alergenu. Pierwszy etap leczenia, polega na zwiększaniu dawek alergenów, drugi zaś tylko na podawaniu dawki utrwalającej. Leczenie to przede wszystkim oswojenie układu immunologicznego z danym uczulającym składnikiem.
Ile trwa?
Odczulanie jest procesem rozległym. Pierwsze dwa lub trzy miesiące polega na podawaniu rosnącej dawki alergenu. Następuje to, co siedem, bądź czternaście dni. Kolejno kontynuuje się leczenie przy pomocy podawania dawek alergenu co około pięć dni. Proces odczulania może więc trwać długo, a nawet bardzo długo. Najczęściej jest to przedział od trzech do pięciu lat.
Postępowanie podczas immunoterapii
- zażywać leki, które przepisał lekarz, o ewentualnych innych lekach poinformować lekarza i dowiedzieć się, czy jest możliwość stosowania ich
- po zastrzykach unikać wysiłku fizycznego
- zastosować się i przestrzegać zleconych przez lekarza terminów wizyt w ośrodku zdrowia
- po zastosowaniu szczepionki, pozostać przez co najmniej 30 minut w przychodni
- przekazywać lekarzowi wszystkie informacje na temat objawów, które wystąpiły po opuszczeniu gabinetu
- jeśli objawy są niepokojące od razu skontaktować się z lekarzem
- unikać substancji uczulających
Przeciwwskazania do odczulania:
- choroba nowotworowa
- choroba tkanki łącznej
- niedobór immunologiczny
- infekcje wirusowe
- infekcje bakteryjne
- choroby układu krążenia
- choroby przewlekłe